LITTLE KNOWN FACTS ABOUT ORBITOPATIA TARCZYCOWA.

Little Known Facts About orbitopatia tarczycowa.

Little Known Facts About orbitopatia tarczycowa.

Blog Article

Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0

W każdym przypadku diagnoza jest wielodyscyplinarna, ponieważ wymaga oceny zarówno przez okulistę, jak i przez endokrynologa. Badanie TSH, T3 i T4 oraz badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych pomoże wykryć obecność tego problemu na poziomie ogólnoustrojowym.

Orbitopatia tarczycowa często jest jednym z objawów choroby Gravesa-Basedowa, bywa także jedynym objawem w przebiegu tej choroby.

W przebiegu choroby dochodzi do immunologicznego zapalenia mięśni, tkanki tłuszczowej i łącznej wypełniającej oczodół.

Publikujemy treść wytycznych opracowanych przez konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz diabetologii dotyczące opieki nad pacjentem z cukrzycą w podstawowej opiece zdrowotnej, z uwzględnieniem opieki koordynowanej.

U wszystkich pacjentów stwierdza się pewne nieprawidłowości immunologiczne na poziomie tarczycy. Od twenty five% do fifty% osób z nadczynnością tarczycy Gravesa-Basedowa ma objawy oftalmopatii.

O lęku przed kotami w czasach fascynacji „mruczkami” Aichmofobia – na czym polega i co robić, kiedy się pojawi? Hydrofobia, lęk przed kontaktem z wodą. Jak go pokonać?

objaw Graafego – przy spoglądaniu w dół ruch powiek górnych jest opóźniony w stosunku do ruchu gałek ocznych. To opóźnienie powoduje odsłonięcie rąbka twardówki na rogówkę; 

Czynniki te prowadzą do obrzęku mięśni okoruchowych, w wyniku czego wzrasta ciśnienie śródoczodołowe, może dojść do przesunięcia gałek ocznych do przodu (wytrzeszcz złośliwy - ciężkie przypadki postępującej orbitopatii naciekowo-obrzękowej) i utrudnienia odpływu żylnego z oczodołu.

Pacjenci z ciężką astmą doświadczają read more dużego obciążenia objawami, zaostrzeniami i działaniami niepożądanymi leków. Towarzyszą im częste duszności, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel, które przeszkadzają w codziennym życiu, aktywności fizycznej i spaniu. Niestosowanie się do zaleceń lekarza to najczęstsza przyczyna challengeów z kontrolą astmy.

Dodatkowo lekarz może również zalecić podniesienie wezgłowia łóżka do spania w pozycji bardziej zbliżonej do pionowej.

W przypadku submitępującej utraty widzenia spowodowanej uciskiem na nerw wzrokowy podaje się doustnie duże dawki kortykosteroidów jako przygotowanie do radioterapii (naświetlania) lub operacji odbarczenia oczodołu.

Przy nagle pojawiającym się podwójnym widzeniu należy podawać doustnie kortykosteroidy do 10–14 dni. W razie braku poprawy zaleca się radioterapię (naświetlanie) z ewentualną chirurgią mięśni poruszających gałką oczną po wcześniejszym ustabilizowaniu choroby tarczycy i procesu zapalnego oczodołu.

W jaki sposób dochodzi do rozwoju tego rzadkiego schorzenia? Etiopatogeneza choroby Gravesa i Basedowa nie jest do końca znana. Przypuszcza się jedynie, że schorzenie to ma podłoże autoimmunologicznie.

Report this page